ШТА СВЕ НЕ ВАЉА У МУП-у: Како исправити „криве Дрине” у полицији
Разрешења неких од најбољих људи, запошљавања „преко везе”,нејасни критеријуми за доделе станова, неправедне разлике у платама, само су неки од проблема припадника МУП-аДок ратује против мафије, полиција се бори и за боље стање у својим редовима (Фото МУП)
У години пандемије вируса корона уз здравствене раднике и војску и полицајци су поднели највећи терет. Осим свакодневних послова у борби против криминала, током 2020. били су ангажовани на надзирању мера за сузбијање вируса, као и на одржавању јавног реда и мира током протеста почетком јула широм Србије. Велики број полицајаца је у нападу хулигана повређен на овим протестима.
Радећи своје редовне задатке, полицајци „носе главу у торби” спасавајући туђе животе и због тога од државе заслужују много више, сматрају саговорници „Политике”, председници полицијских синдиката.
Вељко Мијаиловић, председник Полицијског синдиката Србије (ПСС), истиче да нови менаџмент МУП-а (који укључује министра, његов кабинет и најуже сараднике) сада мора да „исправља криву Дрину” оних грешака које је направило претходно руководство.
„Најјакутније је то што су најбољи полицијски оперативци који су решавали најтежа кривична дела и борили се свим силама против криминала, пребачени у ватрогасно-спасилачке јединице”, каже Мијаиловић.
Он додаје да полицијом морају да руководе професионалци, а не људи који су напредовали преко разних веза.
„Све кадрове, њих око 250, који су постављени за време претходног менаџмента и напредовали ’брзином светлости’ треба проверити јер они праве проблем у систему”, закључује Вељко Мијаиловић.
Лазар Ранитовић, председник Синдиката српске полиције (ССП), наводи да је проблематично и то што су велике разлике у платама између оних који седе у топлим канцеларијама (старешине) и полицајаца који су на терену, а сав терет оперативног и сваког другог посла лежи управо на полицајцима на улици.
„Дневница за рад на терену од 150 динара је мизерна. Каријерни развој у МУП-у пун је мањкавости уз нелогично оцењивање запослених и уз могућност великих злоупотреба”, објашњава Ранитовић.
Председник ССП-а каже да је проблем и блага казнена политика за нападаче на полицајце.
„Флоскула ’напад на полицајца је напад на државу’ постала је излишна. Нападач буде на слободи пре него што полицајац заврши писани извештај поводом напада на њега. Држава је законом дала одређена овлашћења полицајцу и када их службеник исправно употреби он буде приватно тужен од особе над којом је употребио средство принуде.
Држава тада не стаје иза полицајца, већ га препушта томе да се сам брани на суду”, истиче наш саговорник.
Ранитовић додаје и да је посебан колективни уговор за полицијске службенике – очајан. Станови за службе безбедности се деле без јасних критеријума, напомиње он.
„Треба променити и правилник о солидарној помоћи, а Закон о полицији мора да претрпи озбиљне измене. Полицајац заслужује посебно плаћену суботу и недељу. Припадници МУП-а због посла често нису са својим породицама у време недељног ручка. Посебан колективни уговор мора јасно да пропише висину дневнице, висину вредности поклон пакетића. Ипак, без обзира на услове у којима раде, полицајци увек дају свој максимум и професионално обављају посао. Када кажем полицајац, мислим и на ватрогасце и на све оне који се брину о безбедности грађана”, закључује Лазар Ранитовић.
Мијаиловић каже да је важно да се реше и проблеми у вези са полицијским униформама и станицама.
„Један део полиције има похабане униформе. Зима је, хладно је време, не смемо дозволити да полицајци носе поцепане униформе. Такође, поједине испоставе нису најадекватније уређене и нису оспособљене за рад. Само на територији Београда има неколико таквих полицијских станица. Имамо случај да у једној испостави ради 70 људи, а укупан простор је око 30 квадрата. То су неприхватљиви услови. Треба направити добар амбијент за све припаднике МУП-а. Не тражимо ’Хајат услове’, већ нешто пристојно да бисмо и у том сегменту вратили свој углед у друштву и нормално обављали посао”, каже Мијаиловић.
Пилитика.рс